Satın Almada Dikkate Almanız Gereken 5 Müzayede Türü

Henüz yayınladığımız, belirli bir müzayede türünün değerini özetleyen bir blog yazımız bulunmaktadır. Aşağıdakileri içeren 5 faydayı listeliyoruz:

 • Artan rekabet yoluyla daha düşük satın alma maliyetleri
 • Mevcut bir 'hedef' miktardan daha iyi tasarruf elde etme potansiyeli
 • Azaltılmış müzakere aşaması sayesinde zaman tasarrufu
 • Belirli bir müzayede tarihi sayesinde son teslim tarihlerini karşılama yeteneği artırıldı
 • Hepsi aynı anda aynı verilere sahip olduğu için tedarikçiler için artan şeffaflık

Yukarıdaki nedenler şimdi bir yıl önceki kadar geçerlidir ve 2022'de de öyle kalacaktır. Bu, kısmen ters müzayedelerin genel olarak elektronik müzayedeler ve satın alma müzayedeleri ile eş anlamlı hale gelmesine yol açmıştır. Ancak, tek seçenek değiller. Ters müzayedeleri ve dört alternatifi tartışalım.

1- Müzayede Türleri

a- Ters müzayedeler

Daha önce de söylediğim gibi, ters açık artırmalar en popüler Online Müzayede türüdür. Bu açık artırma tasarımında alıcılar mal veya hizmet talebinde bulunur. Tedarikçiler daha sonra, mal veya hizmetleri sağlamak için ödenmek istedikleri tutarı yansıtan teklifler verir.

Bu tür açık artırmalar/müzayedeler birkaç şekilde yapılandırılabilir:

 • Konumsal teklif verme: tedarikçinin diğer tekliflere göre kendi yatağının konumunu belirleyebildiği, ancak diğer tekliflerin değerini belirleyemediği bir tür azalan fiyat açık artırması.

 • Önde gelen fiyat teklifi: tüm tedarikçiler, en düşük teklifin miktarını görebilir, ancak en düşük olmadıkça, önde gelen teklif sahibinin kimliğini veya tekliflerinin konumunu göremez.

 • Azalan saat: Bu müzayede önceden belirlenmiş bir süre boyunca çalışır ve pozisyonel teklif verme veya öncü fiyat teklif verme müzayedesi olabilir.

Hollanda tarzı ters müzayede

Hollanda tarzı bir ters müzayedede, teklif, sabit aralıklarla belirlenen değerlerde artan düşük bir fiyatla açılır. Fiyat bir satıcıyı cezbedecek kadar yükseldiğinde, bir teklif verir ve bu teklifte açık artırmayı kazanırlar. Hollanda Ters müzayedeleri, her bir ürün ayrı ayrı müzayede yapılabileceğinden, birden fazla ürünün satın alınmasına uygundur. Tedarikçiler, tedarik etmek istedikleri kadar çok veya az ürün için teklif verebilirler.

Japon ters müzayede

Hollanda ters müzayede en düşük fiyat noktasında başlarken, Japon ters müzayede ilk giriş noktasında başlar. Potansiyel satıcılar bu giriş noktasını kabul etmeli veya bırakmalıdır. Daha sonra fiyat, yalnızca bir katılımcı kalana kadar önceden belirlenmiş aralıklarla düşmeye devam eder.

En İyi Değer Ters

Bu açık artırma yapısı altında, tedarikçiler ağırlıklı, fiyat ve fiyat dışı faktörler üzerinden değerlendirilen, önerilen en iyi çözümü sunar. Sonuç en düşük fiyatla belirlenmez. Bu nedenle, En İyi Değer ters açık artırmaları, fiyatın diğer faktörlere ikincil olduğu tedarik hedefleri için en uygun olanıdır.

İleriye dönük açık artırma

Şimdiye kadar, listelediğimiz tüm açık artırmalar, alıcılar için değeri en üst düzeye çıkarır. Ancak tedarik uzmanları olarak, tedarikçileri destekleyen açık artırma yapılarının da farkında olmamız gerekiyor. Bu tür bir yapı, tedarikçileri kendi pazarlarını yaratmaya teşvik eden Vadeli Müzayede'dir. Teklif sahipleri, açık artırma tamamlanana kadar gerçek zamanlı olarak rekabet eder. Öğe en yüksek teklifi verene verilir. Sosyal faydayı en üst düzeye çıkarmak için etki tedariki ile görevlendirilen satın alma görevlileri, Forward açık artırmalarını tercih ediyor.

Açık artırmalar ne zaman uygundur?

Belirttiğimiz gibi, ihale müzayedesinin ne zaman kullanılacağına ilişkin hiçbir kural yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki özelliklerden biri veya birkaçı geçerliyse, geleneksel ihale süreçlerini kullanarak açık artırma yoluna gitmek faydalı olabilir. Bu özellikler şunlardır:

 • Mal veya hizmet gereksinimleri açıkça belirtilebilir;
 • Standartlaştırılmış, ticari kullanıma hazır çözümler (mallar) mevcuttur veya mümkündür;
 • Fiyat, rekabetin birincil veya tek temelidir;
 • Katılmaya istekli, gerekli mal veya hizmeti sağlayabilecek yeterli sayıda tedarikçinin bulunduğu rekabetçi bir pazar var
 • Tasarruf için bir fırsat var.

Doğru açık artırma türlerini seçtiğinizden emin olun

Berussa Antika Online Müzayede ve Antika Evi, ihtiyaçlarınıza en uygun açık artırma türünü başarıyla gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Bugün bizimle iletişime geçin , kapsamlı bilgi ve deneyimimizden yararlanın.