Online Müzayede

Online Müzayede

Herkes “müzayede” kelimesine aşinadır, ancak ilgili süreçler ve ayrıntılar, genel olarak pek çoğu tarafından bilinmemektedir. Günlük olarak müzayedeye katılan kişiler ve sektörde hala yeni olan kişiler, en son haberler, güncellemeler ve hatta eğitimler için bu yazımızı mutlaka okuyun!

Müzayede, Açık Artırma Nedir?

"Müzayede" kelimesi Latince auctum, supine of augeō'nin, "Arttırırım" kelimesinden türemiştir.

Tarihin büyük bir bölümünde, müzayedeler, malların ve malların değişimini müzakere etmenin nispeten nadir bir yolu olmuştur. Uygulamada, hem pazarlık hem de sabit fiyata göre satış önemli ölçüde daha yaygındır.

Açık artırma veya müzayede, genellikle mal veya hizmetleri alıcıya sunmak için teklif ederek, teklif alarak ve ardından ürünü en yüksek teklif verene satarak veya ürünü en düşük teklif verenden alarak alıp satma sürecidir.

Bu tanımın bazı istisnaları mevcuttur ve farklı türlerle ilgili bölümde açıklanmıştır. İktisat teorisinin müzayede türleri ve katılımcıların müzayedelerdeki davranışları ile ilgili dalına müzayede teorisi denir.

Açık artırma fiyat açık artırması, muhtemelen tarih boyunca kullanılan en yaygın açık artırma biçimidir. Katılımcılar birbirlerine karşı teklif verirler ve sonraki her teklif bir önceki tekliften daha yüksek olmalıdır.

Bir müzayedeci fiyatları ilan edebilir, teklif verenler tekliflerini kendileri bildirebilir veya bir vekilden kendi adlarına bir teklif isteyebilir veya teklifler elektronik ortamda, en yüksek cari teklif alenen gösterilerek sunulabilir.

Çeşitli bağlamlarda ticaret için açık artırmalar yapılır ve uygulanır. Bu bağlamlar antikalar, tablolar, nadir koleksiyonlar, pahalı şaraplar, emtialar, çiftlik hayvanları, radyo spektrumu, kullanılmış arabalar, hatta emisyon ticareti ve çok daha fazlasıdır.

İnternetin yükselişi

İnternetin gelişimi, müzayedecilerin internet üzerinden geniş bir alıcı yelpazesinden daha önce pratik olandan çok daha geniş bir ürün yelpazesinde teklif talep edebilmeleri nedeniyle, açık artırmaların kullanımında önemli bir artışa yol açtı ve online müzayede kavramını hayatımıza soktu.

1990'larda, kapsamlı inşaat ve elektrik sözleşmeleri koşullarını müzayede yoluyla müzakere etmek için Çok Nitelikli müzayede icat edildi.

Online Müzayede

Online müzayede

Berussa Antika gibi platformlar, alıcılara milyonlarca potansiyel antika ürün sağlar. Kurulmuş müzayede evlerinin yanı sıra uzman online müzayedeler, antika ve koleksiyon ürünlerinden, kitaplara, eski fotoğraf arşivleri ve daha birçok nadir eserler satmaktadır.

Müzayede teorisi

Açık artırma ya da müzayede teorisi, teklif sahiplerinin açık artırma pazarlarında nasıl davrandıklarıyla ilgilenen ve açık artırma pazarlarının özelliklerinin öngörülebilir sonuçları nasıl teşvik ettiğini araştıran uygulamalı bir ekonomi dalıdır.

Açık artırma veya müzayede teorisi, gerçek dünyadaki müzayedelerin tasarımını bilgilendirmek için kullanılan bir araçtır. Satıcılar, alıcıların daha düşük maliyetle satın almalarına izin verirken, daha yüksek gelir elde etmek için açık artırma teorisini kullanır. Alıcı ile satıcı arasındaki fiyat konferansı ekonomik bir dengedir. Açık artırma teorisyenleri, pazar başarısızlığına yol açabilecek sorunları ele almak için açık artırmalar için kurallar tasarlar.

Bu kural kümelerinin tasarımı, çeşitli bilgilendirme ayarları arasında optimum teklif verme stratejilerini teşvik eder.

2020 Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü, Alfred Nobel Anısına (halk arasında Nobel Ekonomi Ödülü olarak bilinir), Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'a “açık artırma teorisindeki iyileştirmeler ve yeni açık artırma formatlarının icatları ” nedeniyle verilmiştir.