Lot: 1

Current Price: 5,000 TL Starting Bid: 5,000 TL Estimated: 12000-13000 TL Losing Winning

OSMANLI DÖNEMİ KAHVE ZARFI

Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl orijinal muhafazasında Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) Tuğralı gümüş Osmanlı devlet armalı, Tuğra kalem işi ve kıl testere işi ile süslenmiş zarf ve Osmanlı dönemi orijinal fincanı ile birlikte zarf takımı. Kutu Ölçüleri: 10 x 9,5 cm. Zarf Ağırlık: 21,8 gr.

- TL
Place Bid You're Winning Your bid sent
İzleyici olarak girdiniz
Pey veremezsiniz.
Pey vermek için butonu sağa çekin
 • The live auction completed. Thank you for your participation.
 •  
 • Lots
 • Winnings
 • OSMANLI DÖNEMİ KAHVE ZARFI-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl orijinal muhafazasında Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) Tuğralı gümüş Osmanlı devlet armalı, Tuğra kalem işi ve kıl testere işi ile süslenmiş zarf ve Osmanlı dönemi orijinal fincanı ile birlikte zarf takımı. 
Kutu Ölçüleri: 10 x 9,5 cm.
Zarf Ağırlık: 21,8 gr.

  Lot No: 1

  Lot: 1

  OSMANLI DÖNEMİ KAHVE ZARFI-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl orijinal muhafazasında Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) Tuğralı gümüş Osmanlı devlet armalı, Tuğra kalem işi ve kıl testere işi ile süslenmiş zarf ve Osmanlı dönemi orijinal fincanı ile birlikte zarf takımı. Kutu Ölçüleri: 10 x 9,5 cm. Zarf Ağırlık: 21,8 gr.

  TLSold
 • OSMANLI MİNELİ HOKKA-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl pirinç üzeri mine işçiliği ile süslenmiş, kapak üzerinde Ay-Yıldız detayı olan, kapaklı model, iç haznesi porselen nadir koleksiyonluk Hokka. 
Yükseklik : 9 cm. 
Genişlik ve En : 5 cm.

  Lot No: 2

  Lot: 2

  OSMANLI MİNELİ HOKKA-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl pirinç üzeri mine işçiliği ile süslenmiş, kapak üzerinde Ay-Yıldız detayı olan, kapaklı model, iç haznesi porselen nadir koleksiyonluk Hokka. Yükseklik : 9 cm. Genişlik ve En : 5 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL SEYAHAT YEMEK SETİ-19. Yüzyıl Fransız, orijinal deri kutusunda, Eksiksiz tam takım, çatak, kaşık,bıçak,kürdan, tribüşon,bardak ve diş kutudan oluşan, ( kaşık çatal ve bardak gümüşten mamul ) seyahat yemek seti. 
Yükseklik : 14 cm.

  Lot No: 3

  Lot: 3

  19. YÜZYIL SEYAHAT YEMEK SETİ-19. Yüzyıl Fransız, orijinal deri kutusunda, Eksiksiz tam takım, çatak, kaşık,bıçak,kürdan, tribüşon,bardak ve diş kutudan oluşan, ( kaşık çatal ve bardak gümüşten mamul ) seyahat yemek seti. Yükseklik : 14 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL OSMANLI KÜTAHYA KASE-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi Kütahya Kase. Konik tabanlı, derin yuvarlak şekilli, uzun halkalı bir gövde ve yayvan ayak üzerine oturan, çok renkli boyalı ve beyaz zemin üzerine siyah çerçeveli bezeme, sap ve ayak kısmında karanfil, lale, çiçek fistoları gibi tipik Kütahya çanak çömlek motifleri yer almaktadır. Rozetler, sümbüller ve stilize saz yapraklarından oluşan adak kasesi, dışta renkli oyma şeritlerle çevrelenmiş yoğun sülüs hatlı, içte ise lotus çiçeği, rozet ve yapraklardan oluşan bitkisel motifler ile süslenmiş , orta kısmında ' Geldi Yare Bir Tabak ' , İç Kenar kısmında ' Ey Kase Derunundamı Eshabı Muhabbet, Çekilür Gelür Sana Erbabı Muhabbed ' , Dış Kenar kısmında ' Gahi Dameni Bardağa Düşüb, Teşneler Evvel İçüb, Serin Tutar Suyuna Çeşmeler ' yazılı kase. ( Kase kısmında çatlak mevcuttur )  
Yükseklik : 24,5 cm. 
Ağız Çap : 19 cm.

  Lot No: 4

  Lot: 4

  19. YÜZYIL OSMANLI KÜTAHYA KASE-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi Kütahya Kase. Konik tabanlı, derin yuvarlak şekilli, uzun halkalı bir gövde ve yayvan ayak üzerine oturan, çok renkli boyalı ve beyaz zemin üzerine siyah çerçeveli bezeme, sap ve ayak kısmında karanfil, lale, çiçek fistoları gibi tipik Kütahya çanak çömlek motifleri yer almaktadır. Rozetler, sümbüller ve stilize saz yapraklarından oluşan adak kasesi, dışta renkli oyma şeritlerle çevrelenmiş yoğun sülüs hatlı, içte ise lotus çiçeği, rozet ve yapraklardan oluşan bitkisel motifler ile süslenmiş , orta kısmında ' Geldi Yare Bir Tabak ' , İç Kenar kısmında ' Ey Kase Derunundamı Eshabı Muhabbet, Çekilür Gelür Sana Erbabı Muhabbed ' , Dış Kenar kısmında ' Gahi Dameni Bardağa Düşüb, Teşneler Evvel İçüb, Serin Tutar Suyuna Çeşmeler ' yazılı kase. ( Kase kısmında çatlak mevcuttur ) Yükseklik : 24,5 cm. Ağız Çap : 19 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL OSMANLI ÇANAKKALE TESTİ ( ELİ BELİNDE )-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi Çanakkale imalatı, Eli Belinde modeli ile nadir form, Kırmızı hamurlu, şeffaf sırlı. Detaylar zemine hamur yapıştırma tekniği ile belirlenmiş. Orta kısmında kabartma at figürleri mevcut. Çift taşıma kuplu. Benzer örnekleri Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi Koleksiyonu’nda bulunmakta. Türk Seramik Sanatı’na ilginç formları ve kimi zaman aşırılığa kaçan süslemeleriyle desen ve form bakımından yenilikler getirmiş olan Çanakkale Seramik Sanatı’nın yüksek kıymette, nadir ele geçen koleksiyonluk bir örneğidir.
Referans: Benzer örneği “Sadberk Hanım Müzesi, Türk Çini ve Seramikleri” isimli kitabında yer almaktadır. 
Yükseklik : 36 cm.

  Lot No: 5

  Lot: 5

  19. YÜZYIL OSMANLI ÇANAKKALE TESTİ ( ELİ BELİNDE )-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi Çanakkale imalatı, Eli Belinde modeli ile nadir form, Kırmızı hamurlu, şeffaf sırlı. Detaylar zemine hamur yapıştırma tekniği ile belirlenmiş. Orta kısmında kabartma at figürleri mevcut. Çift taşıma kuplu. Benzer örnekleri Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi Koleksiyonu’nda bulunmakta. Türk Seramik Sanatı’na ilginç formları ve kimi zaman aşırılığa kaçan süslemeleriyle desen ve form bakımından yenilikler getirmiş olan Çanakkale Seramik Sanatı’nın yüksek kıymette, nadir ele geçen koleksiyonluk bir örneğidir. Referans: Benzer örneği “Sadberk Hanım Müzesi, Türk Çini ve Seramikleri” isimli kitabında yer almaktadır. Yükseklik : 36 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL OSMANLI GÜMÜŞ FİNCAN VE TABAK-19. Yüzyıl Osmanlı dönemine ait, gümüşten mamul yalın formda, tabak orta kısmı kalem işi çiçek motifli ve kenar kısımları dalgalı fomrda usta işçili ile yapılmış, Tabak alt kısmında ' Azizen Ven Nahüne Münirun Naim ' ( Değerli olan hayırlar lürfeden, nurmalandıran, nimet veren odur ) yazılı. Ameli İbrahim usta damgalı Fincan Ve Tabağı. Yazısı ve Usta damgası ile nadir çıkacak koleksiyonluk eserdir .
Ağırlık : 174 gr. 
Tabak Çap : 13,5 cm. 
Fincan Ağız Çap : 9 cm. 
Fincan Yükseklik : 4,5 cm.

  Lot No: 6

  Lot: 6

  19. YÜZYIL OSMANLI GÜMÜŞ FİNCAN VE TABAK-19. Yüzyıl Osmanlı dönemine ait, gümüşten mamul yalın formda, tabak orta kısmı kalem işi çiçek motifli ve kenar kısımları dalgalı fomrda usta işçili ile yapılmış, Tabak alt kısmında ' Azizen Ven Nahüne Münirun Naim ' ( Değerli olan hayırlar lürfeden, nurmalandıran, nimet veren odur ) yazılı. Ameli İbrahim usta damgalı Fincan Ve Tabağı. Yazısı ve Usta damgası ile nadir çıkacak koleksiyonluk eserdir . Ağırlık : 174 gr. Tabak Çap : 13,5 cm. Fincan Ağız Çap : 9 cm. Fincan Yükseklik : 4,5 cm.

  TLSold
 • AVUSTURYA VİYANA VAZO-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine işçiliği ile mitolojik sahnelerle süslenmiş, heykelsi büstlere benzer çift taraflı tutma kulplu, kupa formunda yapılmış Avusturya Viyana vazo. Kusursuz mine işçiliği ile nadir koleksiyonluk eserdir. 
Yükseklik : 19,5 cm. 
Ağırlık : 282 gr.

  Lot No: 7

  Lot: 7

  AVUSTURYA VİYANA VAZO-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine işçiliği ile mitolojik sahnelerle süslenmiş, heykelsi büstlere benzer çift taraflı tutma kulplu, kupa formunda yapılmış Avusturya Viyana vazo. Kusursuz mine işçiliği ile nadir koleksiyonluk eserdir. Yükseklik : 19,5 cm. Ağırlık : 282 gr.

  TLSold
 • AVUSTURYA VİYANA PARAVAN SAAT-1800'lü yılara ait, üç panelden oluşan, yaldızlı bronz ekran içinde, ortada ve kenar kısımlarında dönem kıyafetleri ile gerçek hayattan resimlerin sahneleri ile süslenmiş emaye el boyaması, minyatür saat ile tamamlanmış Avusturya Viyana Masa Üstü Paravan Saat. 
Yükseklik :17 cm. 
Genişlik : 20 cm.

  Lot No: 8

  Lot: 8

  AVUSTURYA VİYANA PARAVAN SAAT-1800'lü yılara ait, üç panelden oluşan, yaldızlı bronz ekran içinde, ortada ve kenar kısımlarında dönem kıyafetleri ile gerçek hayattan resimlerin sahneleri ile süslenmiş emaye el boyaması, minyatür saat ile tamamlanmış Avusturya Viyana Masa Üstü Paravan Saat. Yükseklik :17 cm. Genişlik : 20 cm.

  TLSold
 • AVUSTURYA VİYANA HOKKA-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine sanatı uygulanarak melek figürlerinin resmedildiği, iki kapaklı ve kapaklar açıldığında kristal camdan oluşan hokka kısmı ile dönemin tüm zerafetini maksimum yansıtan kusursuz, nadir koleksiyonluk Avusturya Viyana Hokka. 
Ağırlık : 98 gr. 
Ölçüleri : 7,5 x 5 cm.

  Lot No: 9

  Lot: 9

  AVUSTURYA VİYANA HOKKA-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine sanatı uygulanarak melek figürlerinin resmedildiği, iki kapaklı ve kapaklar açıldığında kristal camdan oluşan hokka kısmı ile dönemin tüm zerafetini maksimum yansıtan kusursuz, nadir koleksiyonluk Avusturya Viyana Hokka. Ağırlık : 98 gr. Ölçüleri : 7,5 x 5 cm.

  TLSold
 • AVUSTURYA VİYANA VAZO-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine işçiliği ile mitolojik sahnelerle süslenmiş, kadeh formunda yapılmış Avusturya Viyana vazo. Kusursuz mine işçiliği ile nadir koleksiyonluk eserdir. 
Yükseklik : 16,5 cm. 
Ağırlık : 174 gr.

  Lot No: 10

  Lot: 10

  AVUSTURYA VİYANA VAZO-1800'lü yıllara ait, gümüş üzeri mine işçiliği ile mitolojik sahnelerle süslenmiş, kadeh formunda yapılmış Avusturya Viyana vazo. Kusursuz mine işçiliği ile nadir koleksiyonluk eserdir. Yükseklik : 16,5 cm. Ağırlık : 174 gr.

  TLSold
 • OSMANLI DÖNEMİ SOUVENIRS ( HATIRA ) YAZILI BARDAK-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi, gümüşten mamul 1855 yılında kurulan Alman firması ARMAND FRENAIS imalat damgalı, osmanlı pazarına üretilmiş, üzeri kalem işi ile çiçek motiflerinin yapıldığı, SOUVENIRS DE CONSTANTINOPLE ( İstanbul Hatırası ) yazılı bardak. Koleksiyonluk nadir bir eserdir. 
Ağırlık : 95 gr. 
Yükseklik : 6,5 cm. 
Çap : 6,5 cm.

  Lot No: 11

  Lot: 11

  OSMANLI DÖNEMİ SOUVENIRS ( HATIRA ) YAZILI BARDAK-19. Yüzyıl Osmanlı dönemi, gümüşten mamul 1855 yılında kurulan Alman firması ARMAND FRENAIS imalat damgalı, osmanlı pazarına üretilmiş, üzeri kalem işi ile çiçek motiflerinin yapıldığı, SOUVENIRS DE CONSTANTINOPLE ( İstanbul Hatırası ) yazılı bardak. Koleksiyonluk nadir bir eserdir. Ağırlık : 95 gr. Yükseklik : 6,5 cm. Çap : 6,5 cm.

  TLSold
 • SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ KUPA-Osmanlı dönemi, Sultan II. Abdülhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı, sah ve çeşnili. Gümüş, kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral, medrese ve Osmanlı Devlet Arması dekorlu. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın seçkin bir örneğidir.
Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır.
Ölçüler: 8,5 x 7,5 cm.
Ağırlık: 76 gr.

  Lot No: 12

  Lot: 12

  SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ KUPA-Osmanlı dönemi, Sultan II. Abdülhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı, sah ve çeşnili. Gümüş, kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral, medrese ve Osmanlı Devlet Arması dekorlu. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın seçkin bir örneğidir. Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır. Ölçüler: 8,5 x 7,5 cm. Ağırlık: 76 gr.

  TLSold
 • SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ KUPA-Osmanlı dönemi, Sultan II. Abdülhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı, sah ve çeşnili. Gümüş, kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral dekorlu. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın seçkin bir örneğidir.
Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır.
Ölçüler: 8 x 7 cm.
Ağırlık: 74 gr.

  Lot No: 13

  Lot: 13

  SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ KUPA-Osmanlı dönemi, Sultan II. Abdülhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı, sah ve çeşnili. Gümüş, kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral dekorlu. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın seçkin bir örneğidir. Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır. Ölçüler: 8 x 7 cm. Ağırlık: 74 gr.

  TLSold
 • 1836 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile arp çalan insan, bayan figürü, ev ve yaprak desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1836 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. 
Ölçüler: 6 x 6,5 cm. 
Ağırlık: 91,7 gr.

  Lot No: 14

  Lot: 14

  1836 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile arp çalan insan, bayan figürü, ev ve yaprak desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1836 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. Ölçüler: 6 x 6,5 cm. Ağırlık: 91,7 gr.

  TLSold
 • 1842 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile ensturuman çalan erkek figürü, yaprak desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, Andrey Kovalsky, Moskova 1842 usta damgalı ,ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. 
Ölçüler: 5 x 5 cm. 
Ağırlık: 55,4 gr.

  Lot No: 15

  Lot: 15

  1842 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile ensturuman çalan erkek figürü, yaprak desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, Andrey Kovalsky, Moskova 1842 usta damgalı ,ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. Ölçüler: 5 x 5 cm. Ağırlık: 55,4 gr.

  TLSold
 • 1830 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile savaş sahnesi ve heykel desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1830 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. 
Ölçüler: 5,5 x 5 cm. 
Ağırlık: 58 gr.

  Lot No: 16

  Lot: 16

  1830 RUS84 SAVATLI KUPA-19. yüzyıl gümüş üzeri altın vermey ve savat işçiliği ile savaş sahnesi ve heykel desenleri ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1830 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, ağız kısmı dışa doğru eğim verilmiş kusursuz kondisyonda kupa. Ölçüler: 5,5 x 5 cm. Ağırlık: 58 gr.

  TLSold
 • 1863 RUS84 SAVATLI TABAKA-19. yüzyıl gümüş tüm çevresi savat işçiliği ile savaş sahnesi ve saray resmi ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1863 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, kusursuz kondisyonda tabaka.
Ölçüler: 6,5 x 4 x 1,5 cm. 
Ağırlık: 64,3 gr.

  Lot No: 17

  Lot: 17

  1863 RUS84 SAVATLI TABAKA-19. yüzyıl gümüş tüm çevresi savat işçiliği ile savaş sahnesi ve saray resmi ile süslenmiş, iç kısmı komple altın vermey ile kaplanmış, 1863 tarih, 84 ve usta damgasının olduğu, kusursuz kondisyonda tabaka. Ölçüler: 6,5 x 4 x 1,5 cm. Ağırlık: 64,3 gr.

  TLSold
 • TAKDİM CEVADİ KERİM HAN 1890 SİGARA TABAKASI-19.yüzyıl Osmanlı dönemi, üzerinde eski türkçe ' TAKDİM CEVADİ KERİM HAN 1308 - 1890 ' yazılı, İran damgalı, gümüş üzeri komple savat işçiliği ile Van gülleri ve kuş figürlerinin resmedildiği, üst düzey bürokrat eseri sigara tabakası. 
Ölçüleri : 10 x 7,5 cm. 
Ağırlık : 155 gr.

  Lot No: 18

  Lot: 18

  TAKDİM CEVADİ KERİM HAN 1890 SİGARA TABAKASI-19.yüzyıl Osmanlı dönemi, üzerinde eski türkçe ' TAKDİM CEVADİ KERİM HAN 1308 - 1890 ' yazılı, İran damgalı, gümüş üzeri komple savat işçiliği ile Van gülleri ve kuş figürlerinin resmedildiği, üst düzey bürokrat eseri sigara tabakası. Ölçüleri : 10 x 7,5 cm. Ağırlık : 155 gr.

  TLSold
 • FRANSIZ MİNELİ SAAT VE MÜCEVHER KUTUSU-19. yüzyıl imalatı, gümüş üzeri mine işçliği ile yapılmış, masa üstü & seyehat saati olarak kullanılan Fransız imalatı ve damgalı, menteşeli kapaklı kısım ile birlikte, anahtar kurmalı saati olan nadir form mücevher kutusu. ( saat kadranında kılcal mevcuttur. ) 
Toplam Ağırlık : 182,5 gr. 
Ölçüleri : 4,5 x 4 x 4,5 cm.

  Lot No: 19

  Lot: 19

  FRANSIZ MİNELİ SAAT VE MÜCEVHER KUTUSU-19. yüzyıl imalatı, gümüş üzeri mine işçliği ile yapılmış, masa üstü & seyehat saati olarak kullanılan Fransız imalatı ve damgalı, menteşeli kapaklı kısım ile birlikte, anahtar kurmalı saati olan nadir form mücevher kutusu. ( saat kadranında kılcal mevcuttur. ) Toplam Ağırlık : 182,5 gr. Ölçüleri : 4,5 x 4 x 4,5 cm.

  TLSold
 • İNGİLİZ MİNELİ SİGARA TABAKASI-19. yüzyıl, gümüş üzeri mine işçiliği ile klasik ingiliz kıyafeti ve şapkası ile insan ve at resmedildiği, İngiliz damgalı ve usta damgasının olduğu sigara tabakası. Kuşak tabakası denilen meyilli formda yapılmış nadir koleksiyonluk eserdir. 
Ölçüleri : 9,5 x 8,5 cm.
Ağırlık : 118,5 gr.

  Lot No: 20

  Lot: 20

  İNGİLİZ MİNELİ SİGARA TABAKASI-19. yüzyıl, gümüş üzeri mine işçiliği ile klasik ingiliz kıyafeti ve şapkası ile insan ve at resmedildiği, İngiliz damgalı ve usta damgasının olduğu sigara tabakası. Kuşak tabakası denilen meyilli formda yapılmış nadir koleksiyonluk eserdir. Ölçüleri : 9,5 x 8,5 cm. Ağırlık : 118,5 gr.

  TLSold
 • İNGİLİZ MİNELİ SİGARA TABAKASI-19. yüzyıl, gümüş üzeri mine işçiliği ile iki adet at resmedilen, farklı formada açma kısmı içe doğru meyilli, iç kısmı altın vermeyli zenne boy sigara tabakası. 
Ölçüleri : 7,5 x 5 cm. 
Ağırlık : 81,2 gr.

  Lot No: 21

  Lot: 21

  İNGİLİZ MİNELİ SİGARA TABAKASI-19. yüzyıl, gümüş üzeri mine işçiliği ile iki adet at resmedilen, farklı formada açma kısmı içe doğru meyilli, iç kısmı altın vermeyli zenne boy sigara tabakası. Ölçüleri : 7,5 x 5 cm. Ağırlık : 81,2 gr.

  TLSold
 • RUS84 DAMGALI AHŞAP & GÜMÜŞ TÜTÜN TABAKASI-19. yüzyıl, ahşap tütün tabakası üzerine 84 damgalı gümüş üzeri mine işinin yapıldğı apliklerle süslenmiş, kibritlik ve fitil kısmının olduğu tütün tabakası. Nadir koleksiyonluk eserdir. 
Ölçüleri : 10,5 x 7 x 2 cm.

  Lot No: 22

  Lot: 22

  RUS84 DAMGALI AHŞAP & GÜMÜŞ TÜTÜN TABAKASI-19. yüzyıl, ahşap tütün tabakası üzerine 84 damgalı gümüş üzeri mine işinin yapıldğı apliklerle süslenmiş, kibritlik ve fitil kısmının olduğu tütün tabakası. Nadir koleksiyonluk eserdir. Ölçüleri : 10,5 x 7 x 2 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL FRANSIZ OPERA DÜRBÜNÜ-19. yüzyıl, Fransız imalatı, tutma kulplu ve komple mine işçiliği ve yıldız detayları ile süslenmiş, göz koyma yerleri sedef ile tamamlanmış opera dürbünü. Dönemin üst düzey insanları tarafından opera seyretmek için kullanılan koleksiyonluk eserdir. Mine kondisyonu kusursuzdur.

  Lot No: 23

  Lot: 23

  19. YÜZYIL FRANSIZ OPERA DÜRBÜNÜ-19. yüzyıl, Fransız imalatı, tutma kulplu ve komple mine işçiliği ve yıldız detayları ile süslenmiş, göz koyma yerleri sedef ile tamamlanmış opera dürbünü. Dönemin üst düzey insanları tarafından opera seyretmek için kullanılan koleksiyonluk eserdir. Mine kondisyonu kusursuzdur.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL VİYANA OPERA DÜRBÜNÜ-19. yüzyıl, Avusturya Viyana imalatı, emaye üzeri mine işi ile kadın ve erkek figürlerinin yapıldğı, sedeften yapılmış göz mercekleri ile süslenmiş opera dürbünü.( tutma kısmında küçük mine eziği bulunmaktadır. )

  Lot No: 24

  Lot: 24

  19. YÜZYIL VİYANA OPERA DÜRBÜNÜ-19. yüzyıl, Avusturya Viyana imalatı, emaye üzeri mine işi ile kadın ve erkek figürlerinin yapıldğı, sedeften yapılmış göz mercekleri ile süslenmiş opera dürbünü.( tutma kısmında küçük mine eziği bulunmaktadır. )

  TLSold
 • MİNELİ OPERA DÜRBÜNÜ VE MİNELİ ÇANTA-19. yüzyıl Fransız imalatı, mine işçiliği ile süslenmiş, göz mercekleri fil dişinden yapılmış opera dürbünü ve menteşesiz gümüş çerçeve ve kapak kısımları mine işçiliği ile altın doreli gece çantası ile birlikte tam takım set. Kutu yeni dönem sonradan yapılmıştır.( çantada mine atığı mevcuttur. )

  Lot No: 25

  Lot: 25

  MİNELİ OPERA DÜRBÜNÜ VE MİNELİ ÇANTA-19. yüzyıl Fransız imalatı, mine işçiliği ile süslenmiş, göz mercekleri fil dişinden yapılmış opera dürbünü ve menteşesiz gümüş çerçeve ve kapak kısımları mine işçiliği ile altın doreli gece çantası ile birlikte tam takım set. Kutu yeni dönem sonradan yapılmıştır.( çantada mine atığı mevcuttur. )

  TLSold
 • 18. YÜZYIL ALTIN & BAGA ENFİYE KUTUSU-18. yüzyıl imalatı, Baga ( kaplumba kabuğu ) üzeri deri ve 18 ayar altın çerçeve ile süslenmiş, kapak orta kısımda diş üzeri el boyaması ile güvercin ve meşalelerin yapıldığı mücevher kutusu. Nadir koleksiyonluk eserdir. 
Çap : 5,5 cm. 
Yükseklik : 2,5 cm.

  Lot No: 26

  Lot: 26

  18. YÜZYIL ALTIN & BAGA ENFİYE KUTUSU-18. yüzyıl imalatı, Baga ( kaplumba kabuğu ) üzeri deri ve 18 ayar altın çerçeve ile süslenmiş, kapak orta kısımda diş üzeri el boyaması ile güvercin ve meşalelerin yapıldığı mücevher kutusu. Nadir koleksiyonluk eserdir. Çap : 5,5 cm. Yükseklik : 2,5 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL II. ABDULHAMİD HAN TUĞRA VE SAHİ DAMGALI KALEM KUTUSU-19. yüzyıl, Sultan II. Abdulhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı ve sahi damgalı, el işi ile gümüş üzeri balık sırtı desenlerinin yapıldığı, alt kısım kristal camdan mamul Hattat Kalem Kutusu. ( Cam kısmında çatlak mevcuttur. ) 
Ölçüleri : 21 x 4,5 cm. 
Gümüş Ağırlığı : 99 gr.

  Lot No: 27

  Lot: 27

  19. YÜZYIL II. ABDULHAMİD HAN TUĞRA VE SAHİ DAMGALI KALEM KUTUSU-19. yüzyıl, Sultan II. Abdulhamid Han ( 1876 - 1909 ) tuğralı ve sahi damgalı, el işi ile gümüş üzeri balık sırtı desenlerinin yapıldığı, alt kısım kristal camdan mamul Hattat Kalem Kutusu. ( Cam kısmında çatlak mevcuttur. ) Ölçüleri : 21 x 4,5 cm. Gümüş Ağırlığı : 99 gr.

  TLSold
 • OSMANLI 19.YÜZYIL “VAN İŞİ” ERMENİ USTA YAPIMI (MUSEVİ) KADEH TAKIMI-19.Yüzyıl. Osmanlı. Van işi. 84 imalat ve Eski Türkçe ile Ermeni usta damgalı. 6 adetten oluşan kusursuz tam takım. Eserlerin tüm yüzeyi kazıma (grave) ve kalemişi tekniği ile stilize floral tezyinatlı, madalyonlar içerisi 7 kollu şamdan Menorah, Davut Yıldızı ve bitkisel kompozisyonlarla dekorlu, İbranice yazılar ile bezeli. Altın vermeyli. Fevkalade kondisyonda. Yüksek kıymette ele geçmez koleksiyonluk eserlerdir.
Yükseklik: 9,5 cm. (her biri)
Çap: 7 cm. (her biri)
Ağırlık: 945 gr.

  Lot No: 28

  Lot: 28

  OSMANLI 19.YÜZYIL “VAN İŞİ” ERMENİ USTA YAPIMI (MUSEVİ) KADEH TAKIMI-19.Yüzyıl. Osmanlı. Van işi. 84 imalat ve Eski Türkçe ile Ermeni usta damgalı. 6 adetten oluşan kusursuz tam takım. Eserlerin tüm yüzeyi kazıma (grave) ve kalemişi tekniği ile stilize floral tezyinatlı, madalyonlar içerisi 7 kollu şamdan Menorah, Davut Yıldızı ve bitkisel kompozisyonlarla dekorlu, İbranice yazılar ile bezeli. Altın vermeyli. Fevkalade kondisyonda. Yüksek kıymette ele geçmez koleksiyonluk eserlerdir. Yükseklik: 9,5 cm. (her biri) Çap: 7 cm. (her biri) Ağırlık: 945 gr.

  TLSold
 • OSMANLI 18.YÜZYIL TOMBAK GÜLEBDAN-18.Yüzyıl. Osmanlı. İstanbul işi.Bakırdan dövme tekniği ile imal edilmiş, altın ve cıva amalgamı ile tombaklanmış. Kalemişi, kazıma (grave) ile zenginleştirilmiş stilize floral tezyinatlı. Osmanlı Tombak Sanatı’nın müze vitrinlerinde rastlayabileceğiniz bir eserdir. 
Yükseklik : 23 cm.

  Lot No: 29

  Lot: 29

  OSMANLI 18.YÜZYIL TOMBAK GÜLEBDAN-18.Yüzyıl. Osmanlı. İstanbul işi.Bakırdan dövme tekniği ile imal edilmiş, altın ve cıva amalgamı ile tombaklanmış. Kalemişi, kazıma (grave) ile zenginleştirilmiş stilize floral tezyinatlı. Osmanlı Tombak Sanatı’nın müze vitrinlerinde rastlayabileceğiniz bir eserdir. Yükseklik : 23 cm.

  TLSold
 • OSMANLI DÖNEMİ KAHVE ZARFI-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl orijinal muhafazasında Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) Tuğralı gümüş, huni formunda kabartma ( repuze ) işçiliği ile çiçek motifleri ile süslenmiş zarf ve Osmanlı dönemi orijinal fincanı ile birlikte zarf takımı. 
Kutu Ölçüleri: 10 x 9,5 cm.
Zarf Ağırlık: 34,4 gr.

  Lot No: 30

  Lot: 30

  OSMANLI DÖNEMİ KAHVE ZARFI-Osmanlı dönemi, 19. Yüzyıl orijinal muhafazasında Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) Tuğralı gümüş, huni formunda kabartma ( repuze ) işçiliği ile çiçek motifleri ile süslenmiş zarf ve Osmanlı dönemi orijinal fincanı ile birlikte zarf takımı. Kutu Ölçüleri: 10 x 9,5 cm. Zarf Ağırlık: 34,4 gr.

  TLSold
 • OSMANLI SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI 6'LI KAHVE SETİ-19.Yüzyıl. Osmanlı. Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) tuğralı, sah ve çeşnili. Tüm yüzeyleri altın vermeyli ve ajur işçiliği ile Osmanlı Devlet Arması, Tuğra ve Çiçek motiflerinin yapıldığı fevkalade kondisyonda altı adet zarf ve Kuznetsov damgalı Osmanlı dönemine ait altı adet fincanı ile tam takım kahve seti. Orijinal Osmanlı dönemi kutusunda, Osmanlı Kahve kültürünün son derece estetik ve görsel yönü yüksek koleksiyonluk örnekleridir. 
Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır.
Osmanlı Saray Hazinesi’nden günümüze ulaşan değerli pek çok yapıtın arasında, çoğunlukla geç dönemlere ilişkin çay, kahve ve şerbet takımı gibi eşyalar geniş bir yer tutar. Söz konusu takımların bazıları zarflıdır. Büyük çoğunluğu altın, gümüş, mineli ve murassa olan bu grup eşya içinde en zengin çeşide sahip olanlar kahve fincanı zarflarıdır. Fincan zarfları, kahve içerken elin yanmaması için yapılmıştır. Osmanlı döneminde kulpsuz olan küçük boyutlu porselen fincanlar, zarfların içine yerleştirilir ve kahve bu şekilde içilirdi. Zarflar genellikle, ağız kısımları fincanınkinden biraz aşağıda olmak üzere, dudak payı bırakılarak yapılırdı. Zarf, bir nesneyi sarıp çevreleyen, koruyup taşıyan demektir. Zarflar Osmanlı’nın estetik zarafetini en iyi gösteren örneklerdendir. Genellikle küçük boyutta olanlara “bülbül yuvası”, daha geniş ve derinlerine ise “kallavi” adı verilirdi. 1640 tarihli “Narh Defterleri”ndeki fincan listesinde “paşa fincanı”, “hatai” gibi değişik isimler de yer almaktadır.
Osmanlı’da kahve ikramı törenseldir. Şöyle ki; kahve ikramını üç ya da dört genç kız yapar. Kızlardan biri mangal örtüsünü, ikincisi kahve tepsisiyle birlikte fincan ve zarfları, üçüncü kız stile oturtulmuş kahve ibriğini getirir, dördüncüsü ise fincanları doldurup zarflara yerleştirerek, zarfın ayağından iki parmağı ile tutarak tek tek konuklara ikram ederdi. Osmanlıda en seçkin fincan zarflarına sahip olmak önemli idi. Çünkü sahibi inceliğinin ve servetinin bir kanıtı olarak bu zarflar ile kahve ikram ederdi. Zarflar öylesine değerli ve mühimdi ki çeyiz sandıklarının en gözde eşyaları arasında kabul edilirlerdi.

  Lot No: 31

  Lot: 31

  OSMANLI SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI 6'LI KAHVE SETİ-19.Yüzyıl. Osmanlı. Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) tuğralı, sah ve çeşnili. Tüm yüzeyleri altın vermeyli ve ajur işçiliği ile Osmanlı Devlet Arması, Tuğra ve Çiçek motiflerinin yapıldığı fevkalade kondisyonda altı adet zarf ve Kuznetsov damgalı Osmanlı dönemine ait altı adet fincanı ile tam takım kahve seti. Orijinal Osmanlı dönemi kutusunda, Osmanlı Kahve kültürünün son derece estetik ve görsel yönü yüksek koleksiyonluk örnekleridir. Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır. Osmanlı Saray Hazinesi’nden günümüze ulaşan değerli pek çok yapıtın arasında, çoğunlukla geç dönemlere ilişkin çay, kahve ve şerbet takımı gibi eşyalar geniş bir yer tutar. Söz konusu takımların bazıları zarflıdır. Büyük çoğunluğu altın, gümüş, mineli ve murassa olan bu grup eşya içinde en zengin çeşide sahip olanlar kahve fincanı zarflarıdır. Fincan zarfları, kahve içerken elin yanmaması için yapılmıştır. Osmanlı döneminde kulpsuz olan küçük boyutlu porselen fincanlar, zarfların içine yerleştirilir ve kahve bu şekilde içilirdi. Zarflar genellikle, ağız kısımları fincanınkinden biraz aşağıda olmak üzere, dudak payı bırakılarak yapılırdı. Zarf, bir nesneyi sarıp çevreleyen, koruyup taşıyan demektir. Zarflar Osmanlı’nın estetik zarafetini en iyi gösteren örneklerdendir. Genellikle küçük boyutta olanlara “bülbül yuvası”, daha geniş ve derinlerine ise “kallavi” adı verilirdi. 1640 tarihli “Narh Defterleri”ndeki fincan listesinde “paşa fincanı”, “hatai” gibi değişik isimler de yer almaktadır. Osmanlı’da kahve ikramı törenseldir. Şöyle ki; kahve ikramını üç ya da dört genç kız yapar. Kızlardan biri mangal örtüsünü, ikincisi kahve tepsisiyle birlikte fincan ve zarfları, üçüncü kız stile oturtulmuş kahve ibriğini getirir, dördüncüsü ise fincanları doldurup zarflara yerleştirerek, zarfın ayağından iki parmağı ile tutarak tek tek konuklara ikram ederdi. Osmanlıda en seçkin fincan zarflarına sahip olmak önemli idi. Çünkü sahibi inceliğinin ve servetinin bir kanıtı olarak bu zarflar ile kahve ikram ederdi. Zarflar öylesine değerli ve mühimdi ki çeyiz sandıklarının en gözde eşyaları arasında kabul edilirlerdi.

  TLSold
 • İNGİLİZ BAGA ( KAPLUMBA KABUĞU ) HOKKA SETİ-19. yüzyıl İngiliz damgalı, baga ( kaplumba kabuğu ) üzeri gümüş apliklerle süslenmiş iki adet hokka, stampa ve tepsiden oluşan tam takım set. Koleksiyon değeri yüksek nadir eserdir. 
Tepsi Ölçüleri : 28 x 21 cm. 
Hokka Yükseklik : 5 cm. 
Stampa : 13,5 x 6,5 cm. 
Eski Türkçe’de baka şeklinde bulunan ve önceleri yalnız “kurbağa” anlamında kullanılan kelimenin aslı Sanskritçe bheka’dır (Farsça bek/vek). Daha sonra kaplumbağaya da kabuğundan çıkarılmış halinin kurbağaya benzemesi sebebiyle aynı isim verilmiş, ikisini birbirinden ayırt etmek için de ilkine kur(u)+baka “sade, çıplak bağa”, ikincisine kaplu(m)+baka “kaplı, kabuklu bağa” denilmiştir. Mevcut yazılı belgelere göre tek başına bağa kelimesi XIV. yüzyıldan itibaren daha çok kaplumbağa kabuğu anlamında kullanılmaktadır.
Avrupa’ya İslâm dünyasından geçen bu sanatlardan Fransa’da özel bir bağa süsleme sanatı doğmuş ve kısa sürede Osmanlı saray erkânı dahil aristokratlar arasında bu tarzda süslenmiş eşyalar kullanımı moda haline gelmiştir.

  Lot No: 32

  Lot: 32

  İNGİLİZ BAGA ( KAPLUMBA KABUĞU ) HOKKA SETİ-19. yüzyıl İngiliz damgalı, baga ( kaplumba kabuğu ) üzeri gümüş apliklerle süslenmiş iki adet hokka, stampa ve tepsiden oluşan tam takım set. Koleksiyon değeri yüksek nadir eserdir. Tepsi Ölçüleri : 28 x 21 cm. Hokka Yükseklik : 5 cm. Stampa : 13,5 x 6,5 cm. Eski Türkçe’de baka şeklinde bulunan ve önceleri yalnız “kurbağa” anlamında kullanılan kelimenin aslı Sanskritçe bheka’dır (Farsça bek/vek). Daha sonra kaplumbağaya da kabuğundan çıkarılmış halinin kurbağaya benzemesi sebebiyle aynı isim verilmiş, ikisini birbirinden ayırt etmek için de ilkine kur(u)+baka “sade, çıplak bağa”, ikincisine kaplu(m)+baka “kaplı, kabuklu bağa” denilmiştir. Mevcut yazılı belgelere göre tek başına bağa kelimesi XIV. yüzyıldan itibaren daha çok kaplumbağa kabuğu anlamında kullanılmaktadır. Avrupa’ya İslâm dünyasından geçen bu sanatlardan Fransa’da özel bir bağa süsleme sanatı doğmuş ve kısa sürede Osmanlı saray erkânı dahil aristokratlar arasında bu tarzda süslenmiş eşyalar kullanımı moda haline gelmiştir.

  TLSold
 • BROS E.P.N.S ÇAY & KAHVE SETİ-20. yüzyıl, İngiliz Sheffield yapımcı firma ve E.P.N.S (Electroplated Nickel Silver) damgalı, gümüş kaplama, sade işçilikli Çay & Kahve seti. Sütlük, şekerlik, çay potu ve altı adet kadehten oluşan kusursuz kondisyonda set.

  Lot No: 33

  Lot: 33

  BROS E.P.N.S ÇAY & KAHVE SETİ-20. yüzyıl, İngiliz Sheffield yapımcı firma ve E.P.N.S (Electroplated Nickel Silver) damgalı, gümüş kaplama, sade işçilikli Çay & Kahve seti. Sütlük, şekerlik, çay potu ve altı adet kadehten oluşan kusursuz kondisyonda set.

  TLSold
 • SHEFFİELD SPESVİTE WELLORİS KAPAKLI SUNUMLUK-20. yüzyıl Sheffield Spesvite Wellorıs imalatı üzerinde kraliyet tacının olduğu ingiliz imalatı, gümüş kapmala jardinyer. 
Ölçüleri : 37 x 26 cm. 
Sheffield Plakası, metali gümüşle kaplamanın ticari olarak uygulanabilir ilk yöntemiydi. Kaplama yöntemi, 1743'te Sheffield Cutler'dan Thomas Boulsover tarafından icat edildi ve iki gümüş levha arasına bir bakır külçesinin sıkıştırılması, tel ile sıkıca bağlanması, bir fırında ısıtılması ve daha sonra levha halinde frezelenmesinden oluşuyordu. hangi nesnelerin yapılabileceği.
Başlangıçta mucidi tarafından düğme yapmak için kullanılan malzemenin potansiyeli hızla fark edildi ve çok geçmeden kutular, tepsiler ve sürahilerin yapımında ve çok geçmeden de şamdanlar, cezveler ve diğer geleneksel sofra takımlarının yapımında kullanılmaya başlandı.
Kullanılan gümüş miktarında önemli bir tasarruf olmasına rağmen, Old Sheffield Plaka üretimi katı gümüşe göre daha fazla emek yoğundu, bu da daha yüksek işçilik maliyetleri anlamına geliyordu. Bu, Old Sheffield Plate'in oldukça lüks bir ürün olduğu ve yalnızca çok zenginlerin kullanımına sunulduğu anlamına geliyordu.
Gümüşün kalınlığı, birçok 18. yüzyıl Sheffield Plaka parçasının hala iyi bir gümüş katmanına sahip olduğu anlamına gelirken, elektroliz kaplamalı parçaların (EPNS) kullanım süreleri boyunca birkaç kez yeniden kaplanmış olabileceği anlamına geliyor. Sheffield Plakasındaki gümüşün aşındığı yerde bakır tabanın yumuşak parıltısı altta görülebiliyor. Ancak bu, parçanın Sheffield Plakası olduğu konusunda yanılmaz bir kılavuz değildir, çünkü birçok EPNS parçası da bakır bir taban üzerine kaplanmıştır.
Sheffield Plaka öğelerinin çoğu işaretsizdir, ancak elektrikli kaplama öğelerin çoğunda üretici adları veya markaları, "A1", "EP" gibi kalite göstergelerinin yanı sıra desen veya model numaraları görüntülenir.

  Lot No: 34

  Lot: 34

  SHEFFİELD SPESVİTE WELLORİS KAPAKLI SUNUMLUK-20. yüzyıl Sheffield Spesvite Wellorıs imalatı üzerinde kraliyet tacının olduğu ingiliz imalatı, gümüş kapmala jardinyer. Ölçüleri : 37 x 26 cm. Sheffield Plakası, metali gümüşle kaplamanın ticari olarak uygulanabilir ilk yöntemiydi. Kaplama yöntemi, 1743'te Sheffield Cutler'dan Thomas Boulsover tarafından icat edildi ve iki gümüş levha arasına bir bakır külçesinin sıkıştırılması, tel ile sıkıca bağlanması, bir fırında ısıtılması ve daha sonra levha halinde frezelenmesinden oluşuyordu. hangi nesnelerin yapılabileceği. Başlangıçta mucidi tarafından düğme yapmak için kullanılan malzemenin potansiyeli hızla fark edildi ve çok geçmeden kutular, tepsiler ve sürahilerin yapımında ve çok geçmeden de şamdanlar, cezveler ve diğer geleneksel sofra takımlarının yapımında kullanılmaya başlandı. Kullanılan gümüş miktarında önemli bir tasarruf olmasına rağmen, Old Sheffield Plaka üretimi katı gümüşe göre daha fazla emek yoğundu, bu da daha yüksek işçilik maliyetleri anlamına geliyordu. Bu, Old Sheffield Plate'in oldukça lüks bir ürün olduğu ve yalnızca çok zenginlerin kullanımına sunulduğu anlamına geliyordu. Gümüşün kalınlığı, birçok 18. yüzyıl Sheffield Plaka parçasının hala iyi bir gümüş katmanına sahip olduğu anlamına gelirken, elektroliz kaplamalı parçaların (EPNS) kullanım süreleri boyunca birkaç kez yeniden kaplanmış olabileceği anlamına geliyor. Sheffield Plakasındaki gümüşün aşındığı yerde bakır tabanın yumuşak parıltısı altta görülebiliyor. Ancak bu, parçanın Sheffield Plakası olduğu konusunda yanılmaz bir kılavuz değildir, çünkü birçok EPNS parçası da bakır bir taban üzerine kaplanmıştır. Sheffield Plaka öğelerinin çoğu işaretsizdir, ancak elektrikli kaplama öğelerin çoğunda üretici adları veya markaları, "A1", "EP" gibi kalite göstergelerinin yanı sıra desen veya model numaraları görüntülenir.

  TLSold
 • SHEFFİELD KAPAKLI SUNUMLUK-Sheffield marka ve kraliyet tacı ile süslenmiş gümüş kaplama kapaklı sunumluk. 2022 senesinde Kraliçe Elizabet'in vefatından sonra yıllardır gelenek haline gelmiş, ingilterede hayır işleri ( lösemi, kanser hastaları, kalp vakfı gibi. ) için satış yapan yerlere bağış yapılarak dağıtılan sunumluk. Hayır satışı için satıldıktan sonra ingilterenin antikacılarına geçen ve Koleksiyonluk değeri yüksek nadir parçalar arasındadır. 
Ölçüleri : 28 x 21 cm.

  Lot No: 35

  Lot: 35

  SHEFFİELD KAPAKLI SUNUMLUK-Sheffield marka ve kraliyet tacı ile süslenmiş gümüş kaplama kapaklı sunumluk. 2022 senesinde Kraliçe Elizabet'in vefatından sonra yıllardır gelenek haline gelmiş, ingilterede hayır işleri ( lösemi, kanser hastaları, kalp vakfı gibi. ) için satış yapan yerlere bağış yapılarak dağıtılan sunumluk. Hayır satışı için satıldıktan sonra ingilterenin antikacılarına geçen ve Koleksiyonluk değeri yüksek nadir parçalar arasındadır. Ölçüleri : 28 x 21 cm.

  TLSold
 • SHEFFİELD KAPAKLI SUNUMLUK-Sheffield marka ve oval formda yapılmış yoğun gümüş kaplama sonumluk. 
Ölçüleri : 28 x 20 cm.

  Lot No: 36

  Lot: 36

  SHEFFİELD KAPAKLI SUNUMLUK-Sheffield marka ve oval formda yapılmış yoğun gümüş kaplama sonumluk. Ölçüleri : 28 x 20 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL NAPLES TANKART-19. yüzyıl İtalyan Naples damgalı. Cezayirli Gazi Hasan Paşa ve Savaş sahnesinin kabartma işçiliği ile yapıldığı, günümüze kusursuz halde ulaşmış büyük boy tankart. Cezayirli Gazi Hasan Paşa arslan terbiyecisi ve terbiye ettiği arslanlarla savaşa katıldığı tarih sayfalarında yer alan 18. yy’ın ikinci yarısında Kaptan-ı derya ve sadrazam olarak görev yapan Palabıyık lakaplı Osmanlı devlet adamıdır. Tankart kapak kısmı tasvire uygun bir şekilde arslan figürü ile süslenmiştir. Komple el boyama olan tankart nadir koleksiyonluk eserler sınıfına girmektedir.
Yükseklik ; 15 cm.

  Lot No: 37

  Lot: 37

  19. YÜZYIL NAPLES TANKART-19. yüzyıl İtalyan Naples damgalı. Cezayirli Gazi Hasan Paşa ve Savaş sahnesinin kabartma işçiliği ile yapıldığı, günümüze kusursuz halde ulaşmış büyük boy tankart. Cezayirli Gazi Hasan Paşa arslan terbiyecisi ve terbiye ettiği arslanlarla savaşa katıldığı tarih sayfalarında yer alan 18. yy’ın ikinci yarısında Kaptan-ı derya ve sadrazam olarak görev yapan Palabıyık lakaplı Osmanlı devlet adamıdır. Tankart kapak kısmı tasvire uygun bir şekilde arslan figürü ile süslenmiştir. Komple el boyama olan tankart nadir koleksiyonluk eserler sınıfına girmektedir. Yükseklik ; 15 cm.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL DREDSDEN MEKTUPLUK VE ŞİNANAY-19. yüzyıl, Dresden damgalı, porselen mektupluk ve Şinanay. Süslü ve fistolu kenarlı, süslü kabartmalı kalıp ve el boyama işi ile renklendirilmiş çiçek motifleri bulunmaktadır. Yaldızlı vurgular ile tamamlanan iki eserin koleksiyonluk değeri yüksektir. 
Mektupluk Ölçüleri : 17,5 x 10,5 x 13 cm. 
Şinanay Ölçüleri : Çap 14,5 cm. , Yükseklik : 6 cm.

  Lot No: 38

  Lot: 38

  19. YÜZYIL DREDSDEN MEKTUPLUK VE ŞİNANAY-19. yüzyıl, Dresden damgalı, porselen mektupluk ve Şinanay. Süslü ve fistolu kenarlı, süslü kabartmalı kalıp ve el boyama işi ile renklendirilmiş çiçek motifleri bulunmaktadır. Yaldızlı vurgular ile tamamlanan iki eserin koleksiyonluk değeri yüksektir. Mektupluk Ölçüleri : 17,5 x 10,5 x 13 cm. Şinanay Ölçüleri : Çap 14,5 cm. , Yükseklik : 6 cm.

  TLSold
 • MEİSSEN DAMGALI KAPAKLI KULPLU FİNCAN VE TABAĞI-Meissen damgalı, sarı zemin üzerine el boyama işi ile çiçek desenleri ve dönem kıyafetleri bayan erkek figürlerinin olduğu, çift kulplu kapaklı ve tabak oturma kısmında yuvanın olduğu, altın süslemeler ile tamamlanmış Meissen Kahve fincanı ve tabağı. 
Meissen porseleni, (Dresden porseleni ya da Saksonya porseleni olarak da bilinen) Avrupa'nın ilk sert yapıştırma porseleni. İlk kez Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tarafından 1708'de üretildi ve ölümünün üzerine Johann Friedrich Böttger tarafından üretilmeye devam ederek satılmaya başlandı. Porselenin Dresden yakınlarındaki Meissen'de üretimine 1710'da başlandı ve bu kıymetli Kahve fincanı kusursuz olup koleksiyonluk eserdir.

  Lot No: 39

  Lot: 39

  MEİSSEN DAMGALI KAPAKLI KULPLU FİNCAN VE TABAĞI-Meissen damgalı, sarı zemin üzerine el boyama işi ile çiçek desenleri ve dönem kıyafetleri bayan erkek figürlerinin olduğu, çift kulplu kapaklı ve tabak oturma kısmında yuvanın olduğu, altın süslemeler ile tamamlanmış Meissen Kahve fincanı ve tabağı. Meissen porseleni, (Dresden porseleni ya da Saksonya porseleni olarak da bilinen) Avrupa'nın ilk sert yapıştırma porseleni. İlk kez Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tarafından 1708'de üretildi ve ölümünün üzerine Johann Friedrich Böttger tarafından üretilmeye devam ederek satılmaya başlandı. Porselenin Dresden yakınlarındaki Meissen'de üretimine 1710'da başlandı ve bu kıymetli Kahve fincanı kusursuz olup koleksiyonluk eserdir.

  TLSold
 • MEİSSEN DAMGALI FİNCAN VE TABAĞI-Meissen damgalı, sarı zemin üzerine el boyama işi ile çiçek desenleri ve dönem kıyafetleri bayan erkek figürlerinin olduğu,altın süslemeler ile tamamlanmış Meissen Kahve fincanı ve tabağı. 
Meissen porseleni, (Dresden porseleni ya da Saksonya porseleni olarak da bilinen) Avrupa'nın ilk sert yapıştırma porseleni. İlk kez Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tarafından 1708'de üretildi ve ölümünün üzerine Johann Friedrich Böttger tarafından üretilmeye devam ederek satılmaya başlandı. Porselenin Dresden yakınlarındaki Meissen'de üretimine 1710'da başlandı ve bu kıymetli Kahve fincanı kusursuz olup koleksiyonluk eserdir.

  Lot No: 40

  Lot: 40

  MEİSSEN DAMGALI FİNCAN VE TABAĞI-Meissen damgalı, sarı zemin üzerine el boyama işi ile çiçek desenleri ve dönem kıyafetleri bayan erkek figürlerinin olduğu,altın süslemeler ile tamamlanmış Meissen Kahve fincanı ve tabağı. Meissen porseleni, (Dresden porseleni ya da Saksonya porseleni olarak da bilinen) Avrupa'nın ilk sert yapıştırma porseleni. İlk kez Ehrenfried Walther von Tschirnhaus tarafından 1708'de üretildi ve ölümünün üzerine Johann Friedrich Böttger tarafından üretilmeye devam ederek satılmaya başlandı. Porselenin Dresden yakınlarındaki Meissen'de üretimine 1710'da başlandı ve bu kıymetli Kahve fincanı kusursuz olup koleksiyonluk eserdir.

  TLSold
 • DRESDEN HOKKA-Dresden damgalı, 19. yüzyıl el boyama ile çiçek desenlerin yapıldığı, altın doreli ve hokka kısmıda porselenden oluşan, kusursuz eserdir. 
Ölçüleri : 18 x 14 cm.

  Lot No: 41

  Lot: 41

  DRESDEN HOKKA-Dresden damgalı, 19. yüzyıl el boyama ile çiçek desenlerin yapıldığı, altın doreli ve hokka kısmıda porselenden oluşan, kusursuz eserdir. Ölçüleri : 18 x 14 cm.

  TLSold
 • GÜMÜŞ HOKKA TAKIMI-19. yüzyıl, Gümüş Masa Takımı. Gümüş tabak pul kutusu, mürekkep hokkası ve kalem ucu silme kombinasyonu ile oluşan, masa seti formu, yükseltilmiş çiçek kaydırma desenli taban ve ayaklar, tek rampalı bölmeli merkezi menteşeli kapak, solda uç silme kabı, sağ tarafta haznesinde menteşeli gümüş üst kısmı olan kesilmiş cam mürekkep hokkası bulunan, ön tarafta kalem dayanağı braketleri olan nadir formda Yazı takımı. 
Ölçüleri : 18 x 8 cm. 
Gümüş Ağırlığı : 340 gr.

  Lot No: 42

  Lot: 42

  GÜMÜŞ HOKKA TAKIMI-19. yüzyıl, Gümüş Masa Takımı. Gümüş tabak pul kutusu, mürekkep hokkası ve kalem ucu silme kombinasyonu ile oluşan, masa seti formu, yükseltilmiş çiçek kaydırma desenli taban ve ayaklar, tek rampalı bölmeli merkezi menteşeli kapak, solda uç silme kabı, sağ tarafta haznesinde menteşeli gümüş üst kısmı olan kesilmiş cam mürekkep hokkası bulunan, ön tarafta kalem dayanağı braketleri olan nadir formda Yazı takımı. Ölçüleri : 18 x 8 cm. Gümüş Ağırlığı : 340 gr.

  TLSold
 • SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ TATLI TAKIMI-19.Yüzyıl. Osmanlı. Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) tuğralı, sah ve çeşnili. Osmanlı Rokokosu üslubunda tasarlanmış.İki adet kaşıklık, bir adet kapaklı tatlılıktan oluşan tam takım. Tüm yüzeyleri kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral ve geometrik dekorlu. Kubbesel kapağı zarif bir tutamak ile neticelendirilmiş. Fevkalade kondisyonda. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çeken koleksiyonluk bir örneğidir.
Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır.
Tatlılık yükseklik: 16 cm.
Kaşıklık yükseklik: 15,5 cm. (her biri)
Ağırlık: 1.204 gr.

  Lot No: 43

  Lot: 43

  SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN TUĞRALI GÜMÜŞ TATLI TAKIMI-19.Yüzyıl. Osmanlı. Sultan II.Abdülhamid Han (1876-1909) tuğralı, sah ve çeşnili. Osmanlı Rokokosu üslubunda tasarlanmış.İki adet kaşıklık, bir adet kapaklı tatlılıktan oluşan tam takım. Tüm yüzeyleri kalemişi ve kazıma (grave) tekniği ile stilize floral ve geometrik dekorlu. Kubbesel kapağı zarif bir tutamak ile neticelendirilmiş. Fevkalade kondisyonda. Osmanlı Gümüş Sanatı’nın ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çeken koleksiyonluk bir örneğidir. Referans: Eserin damgası "Osmanlı Gümüş Damgaları / Garo Kürkman" kitabının 47.sayfasında yer almaktadır. Tatlılık yükseklik: 16 cm. Kaşıklık yükseklik: 15,5 cm. (her biri) Ağırlık: 1.204 gr.

  TLSold
 • KRAL KRALİÇE BİNBİR GECE MASALLARI HEYKEL-Yakın dönem, batı avrupa imaları, bisküvi porselenden yapılmış "Kral Şehriyar" (Binbir Gece Masalları) heykelciği.
Yükseklik : 16 cm. ( her biri )

  Lot No: 44

  Lot: 44

  KRAL KRALİÇE BİNBİR GECE MASALLARI HEYKEL-Yakın dönem, batı avrupa imaları, bisküvi porselenden yapılmış "Kral Şehriyar" (Binbir Gece Masalları) heykelciği. Yükseklik : 16 cm. ( her biri )

  TLSold
 • 19. YÜZYIL OSMANLI MÜZİK DEFTERİ-19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, kapak kısmı Osmanlı Devlet armalı, her sayfada Osmanlı devle arması olan ve el yazma ile farklı şarkıların notalarının olduğu Osmanlı Müzik Defteri. Nadir koleksiyonluk bir eserdir.

  Lot No: 45

  Lot: 45

  19. YÜZYIL OSMANLI MÜZİK DEFTERİ-19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, kapak kısmı Osmanlı Devlet armalı, her sayfada Osmanlı devle arması olan ve el yazma ile farklı şarkıların notalarının olduğu Osmanlı Müzik Defteri. Nadir koleksiyonluk bir eserdir.

  TLSold
 • 19. YÜZYIL OSMANLI İCAZETNAME-19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, el yazılmışaltın vermey süslemeler ve ebru sanatı ile çevre kısmının tamamlandığı, ' MUHAMMED ALİ VE HAFIZ MUHAMMED TEVFİK İZİN VE İCAZET VERDİ. 1898 ' yazılı icazetname. 
Eser Ölçüleri : 27,5 x 21 cm.

  Lot No: 46

  Lot: 46

  19. YÜZYIL OSMANLI İCAZETNAME-19. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, el yazılmışaltın vermey süslemeler ve ebru sanatı ile çevre kısmının tamamlandığı, ' MUHAMMED ALİ VE HAFIZ MUHAMMED TEVFİK İZİN VE İCAZET VERDİ. 1898 ' yazılı icazetname. Eser Ölçüleri : 27,5 x 21 cm.

  TLSold
 • 18. YÜZYIL HADİS-İ ŞERİF DUA-18. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, el yazma ve çevre kısmı altın vermey çiçek desenleri ile süslenmiş, ' KALE RESURULLAK SALLALAHU ALEYHİ VE ZELLEM, MA MİN MEVLUDİN İLLA VE KAD YULEDU ALA FUTRATİ'L - İSLAM SÜMME EBEVAHU' - ' RESURULLAH BUYURDU ; İSLAMIN FITRATI ÜZERİNE DOĞMAMIŞ KİMSE YOKTUR. ' yazılı Hadis - i Şerif. 
Eser Ölçüleri : 24 x 16 cm.

  Lot No: 47

  Lot: 47

  18. YÜZYIL HADİS-İ ŞERİF DUA-18. yüzyıl Osmanlı dönemine ait, el yazma ve çevre kısmı altın vermey çiçek desenleri ile süslenmiş, ' KALE RESURULLAK SALLALAHU ALEYHİ VE ZELLEM, MA MİN MEVLUDİN İLLA VE KAD YULEDU ALA FUTRATİ'L - İSLAM SÜMME EBEVAHU' - ' RESURULLAH BUYURDU ; İSLAMIN FITRATI ÜZERİNE DOĞMAMIŞ KİMSE YOKTUR. ' yazılı Hadis - i Şerif. Eser Ölçüleri : 24 x 16 cm.

  TLSold
 • 1981 ŞAHİN PAKSOY TABLO-Ahşap üzeri Şahi Paksoy 1981 imzalı yağlı boya tablo. 
Çap : 26 cm. 
Önemsiz insanların önemli ressamı olarak anılan 1952 doğumlu Şahin Paksoy, küçüklüğünden beri resim sanatıyla ilgilenmesine rağmen sanat öğrenimine 1973-1980 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde seramik eğitimi ile başlamıştır. 1980 yılında, öğrenciliğine devam ederken açtığı ilk sergisinden itibaren yurtiçi ve yurtdışında birçok karma ve solo sergilere katılmıştır. Son kişisel sergisini 2013 yılında gerçekleştiren sanatçı, son zamanlarda koleksiyonerliğe ağırlık vermiştir.
Osmanlı’nın minyatür sanatı, Bizans ikonaları ve Selçuklu halıları gibi geleneksel ögelerden esinlenen Paksoy, gündelik yaşamında karşısına çıkan insanları konu alır. İnsan figürlerinin ön plana çıktığı eserlerinde; kendine has bir dil oluşturarak çoğu zaman geleneksel Anadolu insanının yaşam tarzı ve değerlerini, izlenimlerini duyguları ile harmanlayarak yarattığı kendine özgü diliyle bir öykü anlatmak istercesine resmeder. Yağlı boya kullandığı resimlerindeki figürlerden yola çıkarak figüratif heykeller de yapan sanatçının son ürettiği eserler arasında soyut çalışmalar de yer alıyor.

  Lot No: 48

  Lot: 48

  1981 ŞAHİN PAKSOY TABLO-Ahşap üzeri Şahi Paksoy 1981 imzalı yağlı boya tablo. Çap : 26 cm. Önemsiz insanların önemli ressamı olarak anılan 1952 doğumlu Şahin Paksoy, küçüklüğünden beri resim sanatıyla ilgilenmesine rağmen sanat öğrenimine 1973-1980 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde seramik eğitimi ile başlamıştır. 1980 yılında, öğrenciliğine devam ederken açtığı ilk sergisinden itibaren yurtiçi ve yurtdışında birçok karma ve solo sergilere katılmıştır. Son kişisel sergisini 2013 yılında gerçekleştiren sanatçı, son zamanlarda koleksiyonerliğe ağırlık vermiştir. Osmanlı’nın minyatür sanatı, Bizans ikonaları ve Selçuklu halıları gibi geleneksel ögelerden esinlenen Paksoy, gündelik yaşamında karşısına çıkan insanları konu alır. İnsan figürlerinin ön plana çıktığı eserlerinde; kendine has bir dil oluşturarak çoğu zaman geleneksel Anadolu insanının yaşam tarzı ve değerlerini, izlenimlerini duyguları ile harmanlayarak yarattığı kendine özgü diliyle bir öykü anlatmak istercesine resmeder. Yağlı boya kullandığı resimlerindeki figürlerden yola çıkarak figüratif heykeller de yapan sanatçının son ürettiği eserler arasında soyut çalışmalar de yer alıyor.

  TLSold
 • ŞAHİN PAKSOY TABLO-Şahin Paksoy imzalı yağlı boya tablo. 
Ölçüleri : 42,5 x 29,5 cm.

  Lot No: 49

  Lot: 49

  ŞAHİN PAKSOY TABLO-Şahin Paksoy imzalı yağlı boya tablo. Ölçüleri : 42,5 x 29,5 cm.

  TLSold